NEDEN HAZZ?
Dövülmüş badem, saf pudra şekeri ve yumurta akı kullanarak klasik tarzda, elle kabuk üretiyoruz. Fıstıklı çeşidimizde ilave olarak dövülmüş fıstık kullanıyoruz. Endüstriyel işlemlerle üretilmiş yumurta tozu, kaynağı belirsiz yarı sentetik yağ asitleri (E472A, E472B, E477), kanola yağı, silikon dioksit gibi katkılar içerebilen hazır toz karışımlar kesinlikle kullanmıyoruz. Ürünlerimiz endüstriyel hazır karışımlara göre en az %30 daha fazla badem unu ve aynı oranda daha az şeker içerir.
Ürünlerimizde en iyi kalite Belçika çikolatasını kullanıyoruz.

Meyveli çeşitlerimizin dolgusunu, mevsimine göre taze veya doğal haliyle dondurulmuş meyvelerden, imal ettiğimiz saf pürelerle yapıyoruz.

Makaronumuzun son tüketicilerimize üretim anındaki tazeliğiyle, besin değeri ve nefaset kaybı olmadan ulaşabilmesi için -18 derecede donuk olarak sevk ediyoruz.
Makaronlarımız alerjen ürünler ve bir miktarda gluten proteini içerebilir. Koruyucu madde ve trans yağ içermez.
Taze tüketilecek gıda ürünlerinde, üretildikleri andan itibaren başlayan lezzet ve besin değeri kaybını önlemek için sentetik ağırlıklı koruyucu katkılar kullanılmaktadır.
Üretim akışı sonunda dondurulan ürünler ise ilk günkü tazeliğini korurken besin değeri kaybı da oluşmaz. İşlemin doğası gereği en iyi kalite girdi kullanılan dondurulmuş ürünler, içinde mikroorganizma üreyemediği için uzun bir müddet saklanabilmektedir.

Diğer dondurulmuş gıda ürünlerinde olduğu gibi donuk makaron üretiminde de en iyi kalitede malzeme kullanımı ön şarttır. Kabukta kullanılan bademin, soğuma sürecinde oluşan nemi çekme özelliği nedeniyle, makaronun üretim sonrası dondurulması tavsiye edilmekte ve bilinen Parisli üreticilerce de aynı sistem uygulanmaktadır.

Endüstriyel tekniklerle üretilmiş hazır karışımlarla ve uygun olmayan dolgularla üretilmiş makaronları dondurmak mümkün değildir. Lezzet katkısı yanında, stoklama ve sevkiyat avantajları nedeniyle üreticiler tarafından çok istenilen bir özellik olmasına rağmen, karşılaşılan güçlükler sonucu, ülkemizde dondurulmuş makaron üretebilen sadece birkaç üretici mevcuttur.

Taze olarak tüketim süresi 3-4 günü geçmeyen makaronun depolama, sevkiyat ve satış yerinde saklama sürelerini karşılayarak ilk günkü üretim anındaki tazeliğiyle son tüketicinin beğenisine sunmanın en sağlıklı yolu ürünü üretiminin hemen ardından şoklayarak donuk olarak muhafaza etmek ve soğuk zincir ile sevk etmektir.

Ürünlerimizi - 18°C ye dayanıklı özel koliler içinde, havayla temasını azaltacak özel seperatörler ile sevk ediyoruz. Depolama imkânı olanlar koli içerisindeki ürünü -18°C’de üretim tarihinden itibaren 6 aya kadar muhafaza edebilir.

Çözdürme işleminin, +4°C’de ve minimum 1 saat süreyle buzdolabında yapılması tavsiye edilir. Mikrodalga ve diğer fırınlar ile ısıtıcı araçlar kullanılmamalıdır. Makaron, kabuk üretiminde kullanılan yumurta akının ve bademin doğası gereği ortamdaki nemi çekme eğiliminde olan bir gıda maddesidir. Gerekli işlemleri yerine getirip kutu açıldıktan sonra yüksek nemli ortamda saklanması durumunda kabuk normalden daha kısa sürede yumuşayacaktır.

Derin dondurucudan çıkarılan kutu içerisindeki seperatör çözdürme işlemi uygulanmadan açılmamalıdır. Ürünün iç sıcaklığıyla ortam sıcaklığı arasındaki büyük ısı farkı nedeniyle, üstünde damlacıklar halinde su toplanacak ve hemen yumuşayacaktır.

Ürün çözüldükten sonra +4°C’de muhafaza/teşhir edildiğinde tavsiye edilen raf ömrü 3 gündür.

Uyarı: Donuk ürün çözüldükten sonra derin dondurucuda veya buzdolabının buzluk kısmında yeniden dondurulmamalıdır.